aktywna przyszla mamaTen post dedykuję wszystkim przyszłym mamom!

Przed Wami bardzo szczególny okres…Jeszcze mamą nie jestem, ale wyobrazić sobie mogę, że czas ten jest bardzo wyjątkowy. Sama nie mogę się doczekać 😉 Okres ciąży wcale nie musi oznaczać całkowitej rezygnacji z aktywności fizycznej, wręcz przeciwnie – jest ona bardzo wskazana.

Aktywność fizyczna w czasie ciąży wspomaga pracę układu oddechowego i krążenia. Wpływa to korzystnie nie tylko na zdrowie i samopoczucie przyszłej mamy, ale i dzieci. Dodatkowo, ogromną rolę pełnią ćwiczenia wzmacniające. To właśnie sprawny i mocny aparat ruchu (mięśnie, stawy, kości) wspomaga nie tylko okres ciąży, ale i korzystnie wpływa na sam poród oraz na okres poporodowy.

Udowodniono, że aktywne przyszłe mamy szybciej tracą ciążowe kilogramy, odzyskują sprawność oraz czują się lepiej! Tak jak ktoś kiedyś powiedział – szczęśliwa mama – szczęśliwe dzieci 😉

O zaletach ćwiczeń dużo nie trzeba pisać… Jest ich mnóstwo. Jak zatem powinna ćwiczyć przyszła mama? W pierwszej kolejności, zawsze, ale to zawsze, każdy krok należy skonsultować z lekarzem. Tylko on może dać Ci “zielone światło”.

Jakie formy aktywności fizycznej wybrać?

Tak jak pisałam, najkorzystniejsze ćwiczenia dla przyszłej mamy to ćwiczenia, które rozluźniają, rozciągają i wzmacniają mięśnie, w szczególności mięśnie brzucha, pleców, bioder, miednicy, pośladków oraz ramion (przyda się po ciąży w noszeniu dzieci ;). Warto również pomyśleć o ćwiczeniach oddechowych oraz nawet standardowych aerobach (nordic walking, marsz, pływanie).

W szczególności polecam:

  • Jogę
  • Pilates
  • Aqua aerobic
  • Ćwiczenia rozciągające
  • Trening wzmacniający z wykorzystaniem piłki stabilizującej
  • Nordic Walking

To tylko kilka propozycji. W czasie ciąży nie intensywność jest najważniejsza. Treningi te nie powinny sprawić, że będziesz zmęczona i wykończona. Mają sprawić, że poczujesz się lepiej, będziesz silniejsza, sprawniejsza oraz zrelaksowana.

Jeszcze w przyszłym tygodniu postaram się zamieścić kilka ćwiczeń, które każda przyszła mama powinna wykonywać 😉

I oczywiście  składam serdeczne gratulacje każdej przyszłej mamie 😉