Tak jak obiecałam, dzisiaj krótko o tym, co jeść przed treningiem. Niestety, nie jest już to tak oczywiste, jak  w przypadku posiłku potreningowym, który praktycznie może zjeść każdy, do 30 minut po aktywności fizycznej.

Z jedzeniem przed treningiem bywa różnie. Zawsze zalecam, aby jeść 1-2 godzin przed treningiem. Każda osoba reaguje jednak na jedzenie bardzo indywidualnie. Ja osobiście, mogę zjeść 30 minut przed aktywnością fizyczną i czuję się świetnie. Znam również osoby, które nie mogą jeść nawet 2 godziny przed treningiem. Jak jest w Twoim przypadku? Musisz określić to drogą prób i błędów. Obserwuj jak czujesz się podczas treningu, jaki masz poziom energii i jakie wyniki odnosisz. Dobrą wiadomością jest to, że w dużej mierze nie zależy to od jednego, przedtreningowego posiłku. W tym wypadku liczy się również to, co jesz w ciągu dnia, a nawet co zjadłaś dnia poprzedniego.

Z pewnością nie powinno się trenować, na pusty żołądek. Kiedyś “w modzie” było wykonywanie treningu jeszcze przed śniadaniem. Dzisiaj już wiemy, że jest to nieskuteczne i niebezpieczne dla zdrowia. Jak w takim razie powinien wyglądać posiłek przed treningiem?

Posiłek ten powinien być bogaty w węglowodany i proteiny. Zaleca się zrezygnować z tłuszczy, które mogą obciążyć metabolizm oraz z dużej ilości błonnika, który może wydłużyć procesy trawienia.

70 % Twojego posiłku przedtreningowego powinny stanowić węglowodany. Wybieraj węglowodany o niskim indeksie glikemicznym, takie jak owsianka, warzywa czy produkty mleczne, w tym jogurty.

co jesc przed treningiem

Co jeść 3- 4 godzin przed treningiem?

Tutaj możesz zjeść pełny posiłek, przykładowo obiad. Powinien on być bogaty przede wszystkim w węglowodany złożone (brązowy ryż, pełnoziarnisty makaron), proteiny (pierś z kurczaka, ryba, owoce morza) oraz warzywa.

Co jeść 60 – 120 minut przed treningiem?

– Jogurt grecki z dodatkiem świeżych owoc

– Koktajl owocowy

– Owsianka

– Miska mleka z płatkami śniadaniowymi

– Serek wiejski z owocami

– Pełnoziarniste krakersy z hummusem

Co jeść 30 minut przed treningiem?

W tym czasie Twój posiłek powinien być bogaty w węglowodany proste. Przykładowo: banan czy inny owoc, szklanka soku pomarańczowego.

Pamiętaj – jeśli Twój trening będzie trwał 1-2 godzin powinnaś zwiększyć ilość spożywanych kalorii przed treningiem.

Jak wygląda to w praktyce?

Często ciężko jest zaplanować posiłki tak, żeby było idealnie. Aby nie martwić się o to, możesz swoje treningi w łatwy sposób wkomponować w swój plan żywieniowy. Jak wygląda to u mnie? Wstaję rano i jem śniadanie. Po 1-2 godzinach wykonuję swój trening. W tym wypadku śniadanie jest moim posiłkiem przedtreningowym, a II śniadanie posiłkiem potreningowym. To samo możesz zrobić wieczorem. Zjeść podwieczorek, wykonać swój trening po godzinie, a kolację zjeść po aktywności fizycznej.

Pamiętaj, tutaj musisz słuchać swojego ciała i wyczuć co jest dla Twojego organizmu najlepsze. Nie musi to być skomplikowane. Wystarczy trochę uwagi i kilka prób.

Nie zapomnij również o posiłku potreningowym – zajrzyj do artukułu Potreningowe przekąski.