Silne mięśnie brzucha to podstawa. Pracują one przy każdym Twoim ruchu. Ponadto, lekko zarysowany i jędrny brzuch wygląda naprawdę fantastycznie. Która z nas o tym nie marzy?

Dobry trening, może przynieść oczekiwane efekty. Nie wystarczy tutaj jednak 100 brzuszków dziennie. Kluczem do sukcesu jest regularne wykonywanie ćwiczeń, angażujących każdą część brzucha. Dodatkowo, niezbędne są ćwiczenia kardio, w celu spalenia tkanki tłuszczowej. Jeśli tego nie zrobisz, mięśnie nawet jeśli będą silne, na pewno nie będą widoczne. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule Najlepsze ćwiczenia na sześciopak???.

Przejdźmy zatem do ćwiczeń.

Ćwiczenie I

Ćwiczenia na brzuchPołóż się na plecach. Ugnij nogi w kolanach i umieść dłonie (lekko splecione) za głową. Skieruj brodę w górę, odrywając ją od klatki piersiowej. Trzymaj łokcie szeroko.  Z wydechem, eksplozywnie unieś ramiona w górę. Z wydechem wróć do pozycji wyjściowej. Powtórz 20 razy.

 

 

 

Ćwiczenie II

Ćwiczenia na brzuchPołóż się na plecach. Ugnij jedną nogę w kolanie, drugą wyprostuj i połóż na podłodze. Wyprostuj jedną rękę wzdłuż tułowia, drugą( przeciwległą do nogi wyprostowanej), wyprostuj i trzymaj przed sobą. Możesz tutaj użyć dodatkowego obciążenia. Eksplozywnie, z wydechem, oderwij ramię od podłoża, kierując rękę w górę , skręcając przy tym tułów, w stronę wyprostowanej nogi. Postaraj się zrobić głęboki ruch, bez odrywania nogi od podłogi. Z wydechem wróć do pozycji wyjściowej. Powtórz 20 razy i zmień stronę.

Ćwiczenie III

Ćwiczenia na brzuchW pozycji siedzącej, przyciągnij kolana do klatki piersiowej. Z wdechem, powoli wyprostuj nogi, odchylając przy tym górna część ciała. Eksplozywnie z wydechem, wróć do pozycji wyjściowej. Powtórz 20 razy.

 

 

 

 

Ćwiczenie IV

ćwiczenia na brzuchPołóż się na plecach. Ręce wyprostuj za głową (możesz użyć tutaj dodatkowego obciążenia). Nogi wyprostowane. Eksplozywnym ruchem, z wydechem unieś nogi i ręce (odrywając przy tym barki) w górę, tak żeby spotkały się w połowie. Powoli, z wdechem wróć do pozycji wyjściowej. Przy opuszczaniu nóg, miej pewność, że dolna część pleców nie odrywa się od podłoża. Jeśli, czujesz, że tworzy się łuk, nie opuszczaj nóg za nisko. Powtórz 20 razy, starając się nie dotykać nogami podłoża (nie relaksuj mięśni).

Ćwiczenie V

Ćwiczenia na brzuchPołóż się na plecach. Ręce za głową, lekko splecione dłonie. Przyciągnij łokieć (skręcając tułów) do przeciwległego kolana. W tym momencie, trzymaj drugą nogę wyprostowaną nad ziemią. Oddychaj regularnie i przez 30 sekund zmieniaj strony. W tym ćwiczeniu, łokcie nie muszą dotykać kolan. Najważniejszy jest skręt tułowia.

 

 

Ćwiczenie VI

Ćwiczenia na brzuchUsiądź na podłodze. Odchyl tułów lekko w tył. Unieś nogi w górę (jeśli jesteś osobą początkującą, nogi możesz zostawić zgięte na ziemi). Trzymając w ręku dodatkowe obciążenie, skręcaj tułów na boki przez 30 sekund.

 

 

 

 

 

Ćwiczenie VII

Ćwiczenia na brzuchĆwiczenie jest połączeniem 2-óch poprzednich. Usiądź na podłodze. Odchyl tułów w tył. Trzymaj ręce wyprostowane przed sobą. Unieś nogi w górę. Skręć tułów i wyprostuj przeciwległą nogę. Oddychaj regularnie i przez 30 sekund zmieniaj strony.

 

 

 

 

Ćwiczenie VIII

Ćwiczenia na brzuchPodeprzyj się na dłoniach. Tułów w linii prostej. Z wydechem, eksplozywnie, przyciągnij łokieć do przeciwległego kolana. Postaraj się, aby ten ruch był jak najgłębszy. Z wydechem wróć do pozycji wyjściowej. Powtórz 20 razy. Zmień stronę.

 

 

 

 

Ćwiczenie IX

Ćwiczenia na brzuchPodeprzyj się na przedramionach. Ciało w linii prostej. Brzuch napięty. Oddychając regularnie wytrzymaj w pozycji 30 sekund (możesz zacząć nawet od 10 sekund).  Aby, utrudnić sobie ćwiczenie, unieś jedną nogę w górę. Wytrzymaj 30 sekund i zmień nogę.

 

 

 

Ćwiczenie X

ćwiczenia na brzuchPodeprzyj się na przedramieniu. Unieś biodra w górę. Trzymaj ciało w linii prostej. Oddychaj regularnie i wytrzymaj w pozycji 30 sekund. Zmień strony. Dla utrudnienia ćwiczenia, unieś jedną nogę w górę. Powtórz 10 razy i zmień stronę.

 

 

 

 

 

Podczas wykonywania ćwiczeń bądź skupiona na odpowiednim wdechu i wydechu oraz zwróć uwagę na tempo wykonywanych ćwiczeń.