Pewnie niejednokrotnie zdarzyło Ci się spotkać z nazwą foam roller. Czy wiesz do czego służy piankowy wałek, który coraz częściej można spotkać na siłowni? Postaram się wyjaśnić dlaczego warto z niego korzystać i przedstawić kilka podstawowych ćwiczeń.

Jakie korzyści przynosi foam roller?

Foam roller to świetny sposób masażu. Możesz wykorzystać go do codziennych ćwiczeń lub wprowadzić do swojego planu regeneracyjnego. Rollowanie po każdym treningu rozluźni Twoje mięśnie oraz poprawi ich ukrwienie. Poprawiając przepływ krwi, dostarczysz substancji odżywczych, zmęczonym po treningu mięśniom. Przyspieszysz okres ich odbudowy oraz sprawisz, że Twój czas odpoczynku będzie bardziej wartościowy i szybciej nabierzesz sił do kolejnych treningów. Foam roller, jak żaden inny masaż, pozwoli dotrzeć Ci do najgłębszych mięśni, poprawiając ich elastyczność oraz zwiększając mobilność całego ciała. Masaż można wykonać również przed treningiem, aby przygotować swoje mięśnie do pracy, zoptymalizować rozciąganie i kurczenie się mięśni, zwiększyć ich moc, mobilność oraz elastyczność.

Tradycyjne ćwiczenia z piankowym wałkiem korzystnie wpływają również na ujędrnienie mięśni. Ponadto foam roller zalicza się do przyrządów niestabilnych, co poprawi Twój balans i wzmocni mięśnie odpowiedzialne za pionową postawę. Foam roller możesz wykorzystać na wiele sposobów.  Urozmaici każdy trening i pomoże Ci uzyskać lepsze efekty.

Jaki rodzaj wybrać?

Rodzaje wałków różnią się przede wszystkim kolorem. Najczęściej możną spotkać kolor biały (najbardziej miękki), niebieski i czarny (najtwardszy). Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z foam roller wybierz kolor biały. Dla bardziej zaawansowanych osób, polecam kolor czarny. Dzisiaj można spotkać również wiele innych rodzajów. Ja osobiście posiadam wałek firmy TPtherapy, w kolorze pomarańczowym z dodatkowymi wypustami, które sprawiają, że masaż jest jeszcze bardziej efektywny. ( Zamów GRID ROLLER)

Technika:

Zacznij od mięśni, które najbardziej potrzebują masażu (najlepiej zacznij od dolnej części ciała). Jeśli chcesz wyrollować sobie przykładowo łydkę, połóż jedną nogę na roller. Druga noga może leżeć z boku. Jeśli potrzebujesz większego nacisku – podnieś drugą nogę w górę lub połóż ją na rollowanej nodze.  W zależności od potrzeby, możesz rollować całą łydkę lub podzielić ją na części. Zatrzymaj w miejscu gdzie czujesz największy dyskomfort  na 20 sekund. Możesz tutaj dodać również ruchy w bok.  Podobnie wykonaj masaż na pozostałych częściach ciała. Przy rollowaniu przedniej części uda możesz w miejscu najbardziej spiętym dodać ugięcia w stawie kolanowym. Zwiększy to nacisk.

 

 Kilka podstawowych ćwiczeń

ćwiczenia z foam roller