Na temat odchudzania, istnieje już niemała ilość przesądów i nieporozumień. W internecie można znaleźć wszystko. Od zwolenników diet kapuścianych, po wielkich ich przeciwników. A odchudzających się nie brakuje. W desperacji chwytamy się wszystkiego. Czasem jednak można sobie bardziej zaszkodzić, niż pomóc. Zanim podejmiesz jakąkolwiek decyzję o odchudzaniu, przeczytaj najczęściej popełniane błędy.

Najczęściej popełniane błędy podczas odchudzania

1. Głodowanie. Najgorsza rzecz jaką możesz zrobić, to nie jeść. Aby schudnąć, nie możesz pozwolić na to, żeby czuć głód. Jeśli się głodzisz, Twój metabolizm się spowalnia i zaczyna gromadzić zapasy w postaci tkanki tłuszczowej.

2. Rezygnowanie z posiłków, w szczególności ze śniadania. Chcesz schudnąć, musisz jeść, minimum 4 posiłki dziennie. Nigdy, ale to nigdy, nie rezygnuj ze śniadania. Im szybciej zjesz pierwszy posiłek, tym szybciej Twój metabolizm zacznie pracować na najwyższych obrotach.

3. Spędzanie godzin na siłowni, 7 dni w tygodniu. Ten błąd popełnia się najczęściej. Aby, mieć jakiekolwiek rezultaty, Twój organizm potrzebuje się regenerować. Bez tego, nie osiągniesz swoich celów. Podczas długich treningów, nie tylko intensywność jest mniejsza, ale i występuje zjawisko katabolizmu. Spalać zaczynasz swoje mięśnie, spowalniasz swój metabolizm, co w konsekwencji kończy się przytyciem. Trenuj nie dłużej niż 60 minut.

4. Stosowanie diet “cud” oraz preparatów wspomagających odchudzanie. Tego jestem największym przeciwnikiem. Stosowanie diet, rozregulowuje i spowalnia Twój metabolizm. Często kończy się to efektem jo-jo. Preparaty wspomagające odchudzanie, również nie są najlepszym wyborem.Przykładowo, większość z nich zawiera L- karnitynę. Czy wiesz, że Twój organizm wytwarza ją naturalnie? Jeśli dostarczasz L-karnitynę w postaci suplementu, spowalniasz naturalne jej wytwarzanie.

5.  Cardio, cardio, cardio. Spotykam się z tym codziennie. Osoby, które chcą schudnąć potrafią spędzić godziny, przykładowo na orbitreku, licząc jedynie kalorie. Trening jest mało intensywny, a do tego spalają one jedynie swoje mięśnie. Aby schudnąć, należy trenować krótko, a intensywnie, nie zapominając przy tym o zbudowaniu masy mięśniowej.

6. Jedzenie ostatniego posiłku o godzinie 18.00 lub całkowite rezygnowanie z posiłków. Kolejny, często popełniany błąd. Załóżmy, że ostatni posiłek zjadasz o godzinie 18, a następny o godzinie 7 rano, następnego dnia (śniadanie). To 13 godzin bez żadnych wartości odżywczych…A to właśnie w nocy, Twój organizm regeneruje się najlepiej i “generuje” efekty Twojego treningu. Zjedz kolację nawet godzinę przed snem. W takim wypadku, zjedz jedynie proteiny.

7. Wykluczanie z diety składników odżywczych, w szczególności węglowodanów. Mitem jest, że rezygnowanie z węglowodanów, pozwoli Ci schudnąć. Nawet jeśli udało Ci się zauważyć, że pozwala Ci to szybko pozbyć się zbędnych kilogramów, jedynie czego się pozbywasz to woda. 1 gram węglowodanów, może wiązać nawet 4 gramy wody. Aby schudnąć potrzebujesz wszystkich składników odżywczych : zdrowych tłuszczy, węglowodanów i protein.

8. Rezygnowanie z posiłków po treningu. Z tym spotykam się bardzo często. Myślisz, że jeśli uzupełnisz kalorie po treningu, Twój trening nie będzie miał sensu? Błąd. Aby efekty były widoczne, musisz coś zjeść i to najlepiej jak najszybciej. Twój organizm potrzebuje energii, nie tylko do regeneracji, ale i do spalenia tkanki tłuszczowej.

9. Jedzenie jedynie produktów “light”. Udowodniono, że jeśli produkt ma etykietę “light” zazwyczaj je się go w większych ilościach. Bądź ostrożna. Produkty light mają dużo więcej substancji chemicznych, które nie tylko są groźne dla zdrowia, ale mogą zakłócić proces odchudzania.

10. Brak urozmaicenia. Przyzwyczajenie swojego organizmu do tego samego treningu i tych samych posiłków nie tylko jest nudne, ale i zatrzymuje proces chudnięcia. Aby schudnąć, należy “atakować” swój organizm z różnych stron. Często zmieniaj aktywność. Nie przywiązuj się również do tych samych produktów w swojej diecie.

Mam nadzieję, że chociaż trochę zmieniło to Twoje podejście do odchudzania. Popełnianych błędów jest mnóstwo. Można również dodać: brak realistycznych celów, zmuszanie się do treningów, brak systematyczności czy oczekiwanie szybkich rezultatów. Pamiętaj – odchudzanie to proces. Im mniej błędów popełnisz, tym lepsze rezultaty osiągniesz.

Koniecznie przeczytaj Jak opanować swój metabolizm!