Jesteś aktywna, wylewasz siódme poty na treningu, przestrzegasz zasad zdrowej diety i nie możesz schudnąć ani grama? Nie jesteś sama – problem pojawia się bardzo często! Co może być przyczyną? Tego nigdy nie da się określić od razu – powodów może być mnóstwo. Coraz częściej jednak, przy trudnościach w odchudzaniu mówi się o zakwaszeniu organizmu.

Naturalne pH krwi wynosi 7,35–7,45 – jest więc lekko zasadowe. W organizmie wytwarzane są zarówno produkty, które zakwaszają organizm jak i alkalizują. Jest to naturalne. Problem pojawia się wtedy, kiedy produkty zakwaszające przewyższają i tworzą bardzo nienaturalne środowisko dla procesów zachodzących w organizmie.

Co zakwasza nasz organizm?

W przyczynach najczęściej wymienia się tak zwany niehigieniczny tryb życia – brak snu, stres, brak aktywności fizycznej, alkohol, itp. Załóżmy, że to nas nie dotyczy. Co jeszcze może być przyczyną?  Na odpowiednie PH organizmu ogromy wpływ ma dieta. Nie mówię tutaj tylko o zdrowej diecie, ale o spożywaniu produktów zakwaszających i alkalizujących w odpowiednich proporcjach (20% do 80%). “Standardowa” dieta niestety jest dzisiaj bogatsza w produkty zakwaszające, co w konsekwencji działa destrukcyjnie na organizm. Zobacz tabelkę i przeanalizuj swoją dietę. W większości wypadków zdecydowanie warto jest zmniejszyć ilość kwasotwórczych produktów, a zwiększyć spożywanie zasadowych.

produkty zakwaszającePamiętaj – produkty zakwaszające nie muszą być kwaśne w smaku! Świetnym tutaj przykładem jest picie rano ciepłej wody z cytryną, która ma świetne działanie alkalizujące. Polecam poczytać : Dlaczego warto jest pić ciepłą wodę z cytryną?

Jak rozpoznać czy Twój organizm jest zakwaszony?

Jeśli masz problem z pozbyciem się zbędnych kilogramów – warto sprawdzić swoje PH. Spowolniony metabolizm to bardzo częsty objaw zakwaszonego organizmu. Na co jeszcze należy zwrócić uwagę? Do objawów zaliczyć również można: osłabienie, podatność na infekcję, senność, apatię, problemy ze skórą, włosami, zaparcia, biegunki, zgagę, bóle stawów, podatność na kontuzje (!), częste bóle głowy.

Objawy często kojarzone są ze zwykłym zmęczeniem i najczęściej są lekceważone. Uwaga – dłuższe zakwaszenie organizmu może być niebezpieczne!

Jeśli podejrzewasz, że Twój organizm może być zakwaszony koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Już dzięki podstawowym badaniom (mocz, krew) będzie można poznać PH Twojego organizmu.