Dla mnie, jako trenera, okres poświąteczny zawsze jest najbardziej pracowity. Wiosna, koniec zimowego lenistwa oraz zbliżające się lato. Właśnie w tym czasie najwięcej osób ma nowe postanowienia i wyznacza sobie “fitnessowe” cele. Jeśli również Ty postanowiłaś zmienić swoje dotychczasowe nawyki i być gotowa na letni sezon, przeczytaj listę mitów, które postaram się dla Ciebie obalić.

Jeśli trenujesz możesz jeść wszystko. Dieta stanowi 80% rezultatów. Oznacza to, że nawet jeśli trenujesz codzienne, to co jesz, to podstawa. Dodatkowo musisz zachować odpowiedni bilans – nie jeść więcej kalorii niż jesteś w stanie spalić.

Trening siłowy jest jedynie dla mężczyzn. Trening siłowy ma ogromne znaczenie również dla kobiet. Przyspiesza metabolizm spoczynkowy, zwiększą ilość beztłuszczowej masy ciała, zapobiega osteoporozie. Ćwiczenia siłowe powinny być podstawą każdego programu treningowego. Nie obawiaj się, że przybędzie Ci za dużo masy mięśniowej. Bez chemicznej suplementacji, kobiety nie są w stanie wyprodukować dużej ilości testosteronu, który odpowiedzialny jest za tkankę mięśni.

Ćwicz na pusty żołądek, a spalisz tkankę tłuszczową. W szczególności rano,przed śniadaniem, Twój organizm zmaga się z brakiem substancji odżywczych. Jeśli trenujesz na czczo, najczęściej skończy się to rozpadem białek mięśniowych (często określam to zjadaniem samej siebie). Dodatkowo, bez energii, jakie daje Ci śniadanie, Twój trening nie będzie wartościowy ani intensywny. Aspekt zdrowotny treningów na pusty żołądek, jest tu osobnym tematem.

Ćwiczenia kardio są najlepszym sposobem na zrzucenie zbędnych kilogramów. Po części jest to prawda. Ćwiczenia kardio mogą pomóc Ci w utracie wagi, ale żeby osiągnąć wymarzony efekt musisz połączyć trening wydolnościowy z treningiem siłowym. Trening siłowy przyspieszy Twój metabolizm i pozwoli Ci spalać dodatkowe kalorie nawet do 72 godzin po zakończeniu sesji treningowej.

Codzienne brzuszki sprawią, że Twój brzuch będzie płaski. Tradycyjne brzuszki sprawią, że Twój brzuch będzie mocniejszy. To prawda. Nie mają one jednak bezpośredniego wpływu na spalenie tkanki tłuszczowej. Co oznacza, że możesz mieć silne mięśnie brzucha, ale jeśli nie pozbędziesz się dodatkowego tłuszczu, nie będą one widoczne.

Nie jedz po godzinie 18. W nocy Twój organizm regeneruje się najlepiej. Potrzebuje również do tego składników odżywczych. Jeśli ostatni posiłek zjadasz o godzinie 18, a śniadanie dopiero rano, Twój organizm nie ma “paliwa” do regeneracji. W konsekwencji wstajesz rano zmęczona. Możesz jeść nawet godzinę przed snem. Twój posiłek nie powinien jednak zawierać dużej ilości węglowodanów. Wieczorem Twoim priorytetem powinny być proteiny.

Żeby zgubić tkankę tłuszczową musisz się spocić. Pocenie się nie jest wynikiem pracy jaką wkładasz w trening. Jest to sposób Twojego organizmu na uniknięcie przegrzania się. Jeśli się pocisz, tracisz wodę, nie tkankę tłuszczową.

Więcej, znaczy lepiej. Jeśli chcesz zobaczyć wyniki swojej pracy, musisz pozwolić swojemu organizmowi odpocząć. Regeneracja jest nieodłączną częścią każdego planu treningowego. Trenuj z głową, krócej, a intensywniej. Unikniesz w ten sposób znudzenia i przetrenowania.

Od jedzenia tłuszczy przytyjesz. Prawdą jest, że tłuszcze są wysokokaloryczne. Powinny się one jednak znaleźć w Twoim jadłospisie. Mają one ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, w tym pomagają utrzymać Ci prawidłową wagę. Naucz się jednak wybierać jedynie zdrowe tłuszcze, w tym omega 3 . Znajdziesz je m.in w rybach, orzechach, oliwie i olejach roślinnym.