Mam dla Was małą niespodziankę – plan do półmaratonu przygotował Piotr Suchenia, jeden z najbardziej wybitnych biegaczy, autor bloga www.run-passion.pl! Nie bez powodu poprosiłam Piotra o pomoc – nie tylko zna się na tym co robi, ale sam osiąga świetne rezultaty – rekord życiowy w biegu maratońskim to 02h:29min:35s! Z pewnością świetny autorytet! Dodatkowo bije od niego pewna energia – już samo przeglądanie planu sprawiło, że zdecydowałam się na swój kolejny bieg! Tej wiosny czas pobić rekord!

12-Tygodniowy plan jest przeznaczony dla osób, które bez problemu są w stanie przebiec, bez zatrzymania się, 10km i chociaż raz startowały w zawodach na takim dystansie. W skład tygodniowego mikrocyklu treningowego wchodzą cztery jednostki treningowe. Trening numer 1 to tzw. Wytrzymałość Tempowa, czyli trening realizowany z zakładaną prędkością półmaratonu. Trening numer 2 to rozbieganie, czyli bardzo swobodny bieg w pełnym komforcie oddechowym, tempo „konwersacyjne”. Trzecia jednostka treningowa to Zabawa biegowa, czyli trening realizowany w postaci odcinków. Najważniejszą rzeczą w tym treningu jest nie przesadzanie z prędkością biegu, lepiej biegać za wolno, niż za szybko. Po zakończeniu treningu powinniśmy być przekonani, że takim tempem możemy jeszcze biec kilka takich samych odcinków. Ostatni trening to marszobieg po górkach, czyli długi trening w formie marszobiegu w terenie leśnym o zróżnicowanym terenie. Liczy się tu przede wszystkim długość trwania wysiłku, a nie prędkość biegu. Po treningu koniecznie musimy przeznaczyć minimum 15 minut na porządną porcję ćwiczeń rozciągających.

plan półmaraton www.alwaysfit.plPlik PDF

W planie znajdują się dwa tygodnie odpoczynkowe, podczas których do zrealizowania są trzy jednostki treningowe i nie ma w nich żadnego mocnego akcentu. To tydzień przeznaczony na regenerację i łapanie „świeżości”.

Dodatkowo, każda osoba, która przygotowuje się do startu w półmaratonie powinna pomyśleć o treningu siłowym. Taki trening powinien być wykonany minimum 2 razy w tygodniu. Jakie ćwiczenia powinny się znajdować w takim planie? O tym kolejny post.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie odwiedź stronę www.run-passion.pl !