Treningi zmieniły moje życie, Jestem zupełnie nową osobą, Dzięki aktywności fizycznej jestem szczęśliwa i wreszcie czuję, że żyję… Osobie, która nigdy nie przeszła przez “ten proces” może wydawać się, że jest tu sporo przerostu formy nad treścią i trochę zbyt ckliwej historii. Nic bardziej mylnego – niejednokrotnie badania naukowe wykazały, że aktywność fizyczna poprawia jakość życia – właściwie na każdej płaszczyźnie.

be happy

Przeczytaj dalej!

“Podejście do sportu w ostatnich czasach bardzo się zmieniło. I bardzo dobrze! Dzisiaj już nikt nie patrzy ze zdziwieniem na biegaczy w środku zimy, osoby ćwiczące w parku, czy biegające z wózkiem mamy. Sport jest dookoła nas i możemy go dostrzec na każdym rogu. Dawniej tylko zawodowcy regularnie trenowali, dzisiaj jest to element życia wielu z nas. W telewizji i internecie możemy oglądać metamorfozy osób, które odmieniły swoje życie dzięki regularnemu treningowi. Dawniej otyłe, szare i smutne, teraz szczupłe i szczęśliwe. Zastanawiałaś się kiedyś dlaczego sport aż tak odmienia sposób patrzenia na siebie i świat? Czy jedyną korzyścią jest tylko utrata zbędnych kilogramów?

Aktywność fizyczna to nie tylko trening ciała, ale także trening umysłu. Dzięki regularnym ćwiczeniom kształtujemy w sobie wiele cech i zyskujemy nowe umiejętności, które pomagają nam w życiu codziennym, dodają zaradności i pozytywnej energii. Ćwicząc ciało, ćwiczysz swój umysł. Cechy, które nabywasz w trakcie regularnego treningu to przede wszystkim:

 

  • Samodyscyplina – aby regularnie ćwiczyć niezbędna jest samodyscyplina, którą kształtujemy w momencie w którym zamiast kanapy wybieramy ruch. Każdego dnia napotykamy wiele pokus i rozpraszaczy takich jak: wyjście na imprezę, kanapowanie przed telewizorem, góra ciastek czy ciekawy film. Rozpraszacze te najczęściej kolidują z naszym planem treningowym, dlatego najważniejsze są nasze priorytety i bezwzględne się ich trzymanie.

 

  • Pokora – często oczekujemy szybkich efektów swojej pracy. Chcemy za dużo i za szybko oczekując ideałów. Niestety w trakcie ćwiczeń zdarzają się momenty, w których nie możemy kontynuować treningu tj. przemęczenie, kontuzja, choroba. Te chwile uczą nas pokory. Aby osiągnąć długofalowy cel, trzeba na bieżąco modyfikować podcele i dostosowywać je do zaistniałych sytuacji. Nie jest to łatwe, szczególnie jeśli nasze plany się oddalają. Potrzebna jest wtedy podwójna dyscyplina i konsekwencja. Czasem trzeba zrobić krok w tył, aby pójść dwa kroki na przód.

 

  • Cierpliwość – to złota cecha, która przydaje się nie tylko w sferze sportowej ale i w każdej dziedzinie życia. Nigdy efekty nie przychodzą łatwo. Często na spadek kilku kilogramów czy poprawienie życiówki na 5 km musimy pracować miesiącami. Ten kto nie ma cierpliwości, nigdy nie osiągnie długoterminowych celów. Warto więc wykorzystać trening jako naukę tej niezwykle ważnej cechy charakteru.

 

  • Samoświadomość – regularna aktywność fizyczna powoduje, że lepiej poznajemy nasze ciało. Uczymy się odczytywać sygnały z niego płynące, wiemy kiedy jeśmy przemęczone, a kiedy można dołożyć dodatkowe obciążenia. To wszystko daje nam lepszy kontakt ze sobą. Zaczynamy wyszukiwać nowe sposoby na motywację, smokontrolę i odrzucamy wszelkie wymówki. Jednym słowem poznajemy siebie – swoje mocne i słabe strony.

 

  • Akceptacja – regularne ćwiczenia wiążą się z bardziej wysportowaną sylwetką. Pozbywamy się zbędnych kilogramów, a nasze ciało nabiera pięknych kształtów. Dzięki temu zaczynamy bardziej akceptować swoje ciało i bardziej je lubimy.

 

  • Radość – sport to także endorfiny – hormony szczęścia, wytwarzane już po 20 minutach intensywnego wysiłku fizycznego. Czy znasz to uczucie, kiedy po zajęciach aerobiku masz ochotę przenosić góry? To właśnie endorfiny sprawiają, że masz więcej pozytywnej energii, odwagi i chęci do działania.

 

  • Siła – wcale nie chodzi tutaj o siłę fizyczną (choć ta niewątpliwie również się zwiększa). Ćwicząc nabieramy także siły psychicznej. Uczymy się pokonywać ból i działać poza strefą komfortu. Doskonale wiemy, że nasze możliwości leżą o wiele dalej i możemy osiągnąć o wiele więcej, niż podpowiada nam głowa. Aktywność fizyczna uczy nas pokonywania własnych słabości i kontrolowania dyskomfortu.

 

  • Pewność siebie – tę cechę nabywamy dzięki postępom, jakie zauważamy. Jeśli widzimy, że określony plan przynosi rezultaty dzięki naszej pracy i determinacji to nabywamy przekonania, że sami jestesmy kreatorami swojej formy. Myślenie to przenosi się także na inne dziedziny życia i czujemy swój duży wpływ na to jak ono wygląda.

 

Aktywny tryb życia daje nam coś więcej, niż tylko piękną sylwetkę. Dzięki ćwiczeniom kształtujemy swój charakter nabywając nowe umiejętności i cechy charakteru, niezbędne do szczęśliwego życia. Dlatego w sportowcach możemy zauważyć tak wiele pozytywnej energii, nieskończonej determinacji i dystansu do życia. Sport jest idealnym nauczycielem i kreatorem naszego umysłu.”

 

Dziękuję redakcji newwoman.pl za zgodę na udostępnienie artykułu!

Jestem ciekawa jakie są Wasze doświadczenia!