Jak ubrać się na jesienno-zimowe bieganie

Niestety, pogoda nas nie rozpieszcza. Nie oznacza to jednak, że lepiej jest zrezygnować z trenowania na świeżym powietrzu. Pamiętaj – pogoda na trening jest zawsze dobra – wystarczy odpowiednio się ubrać.

Jakich zasad należy przestrzegać?

Ważne jest, aby zachować ciepło ciała, ale jednocześnie go nie przegrzewać. Jedną z ważniejszych zasad jaką przestrzegają biegacze, jest ubieranie się w taki sposób, jakby na dworze było 6-7 stopni więcej, niż jest w rzeczywistości.  Powinnaś czuć, że jest Ci lekko zimno, kiedy zaczynasz swój bieg. Zawsze, w szczególności w niskich temperaturach, miej na sobie czapkę i rękawiczki. Kurtka lub bluza, w której biegasz, powinna być zapinana pod szyję. Profesjonalne ciuchy biegacza, mają również zamki pod pachą, w celu lepszej wentylacji powietrza.

Duże znaczenie ma również materiał wykonanych ciuchów. Powinny one być z materiału, który zapewni ciepło, ale jednocześnie wentylację (w szczególności ciuchy warstwy spodniej). Powinien to być materiał szybkoschnący. Skup swoją uwagę również na skarpetkach, w jakich biegasz. Muszą one ogrzewać Cię odpowiednio, nie zatrzymując przy tym wilgoci. Buty wybierz z grubszą podeszwą.

Czy bieganie w mrozie jest bezpieczne?

Tak, pod warunkiem, że odpowiednio się ubierzemy. Pamiętaj o tym, aby nie przegrzać organizmu i mieć swobodę ruchu. W temperaturach minusowych należy ubrać nawet 3 warstwy. Przykładowo: koszulka  termoaktywna, lekka bluza polarowa, kurtka, w szczególności zalecana przy wietrznej pogodzie. Jeśli temperatura jest bliska zeru, zamiast kurtki możesz wybrać kamizelkę. Warto pamiętać również o nogach. W cieplejsze dni możesz biegać w specjalnych, zimowych getrach. Jeśli temperatura jest minusowa, ubierz dodatkową warstwę spodni. Nie zapominaj o szaliku wokół szyi, rękawiczkach i czapce.

Podczas mrozów treningi powinny być mniej intensywne. Oddychać powinno się przez nos. Zawsze pamiętaj o rozgrzewce!

Biegaj bezpiecznie!

Nie zapomnij o tym, że w okresie jesienno – zimowym dni są krótsze. Prawdopodobnie będziesz biegać w ciemności. Nie wstydź się biegać w odblaskowych ciuchach. Bezpieczeństwo jest przecież najważniejsze! Nie biegaj również sama, w zaciemnionych miejscach, gdzie nie ma ludzi!

Pamiętaj również o tym, że podłoże w tym okresie jest mniej stabilne. W szczególności uważaj na lód oraz na mokre liście w czasie jesieni.

Zazwyczaj w okresie zimowym planujemy przerwę w bieganiu. Wcale nie musi tak być. Bieganie w tym okresie może być równie przyjemne, co w okresie letnim. Jedyne co należy zrobić, to zaplanować swój strój. Dla chcącego nic trudnego:)