Odpowiednie buty do treningu to podstawa. Dobrze dobrana para ma ogromny wpływ na mięśnie i stawy pracujące podczas aktywności. Jedne buty amortyzują mniej, drugie bardziej. Jedne są bardziej sztywne, drugie charakteryzuje lekka waga i “wyginająca się” podeszwa. Jak kupić buty odpowiednie dla siebie?

k wybrać buty treningowe?

1. Jedną z najważniejszych zasad jest kupowanie butów przeznaczonych do konkretnej aktywności. Jeśli biegasz, kup buty specjalnie do biegania. Zapewnią Ci one odpowiednią amortyzację. Jeśli grasz w tenisa, buty do tenisa są najlepszym pomysłem. Warto nawet zainwestować w osobne buty do chodzenia. Nie używaj tych samych butów do wszystkich swoich treningów. Wiem – nie jest to tanie. Jeśli jednak podchodzisz do tego poważnie i nie chcesz nabawić się kontuzji, zakup odpowiednich butów powinien być priorytetem.

2. Zawsze mierz swoje buty. Jeśli planujesz zakupić buty przez internet, wcześniej wybierz się do sklepu i zmierz jedną parę. Mierz buty pod koniec dnia. Wtedy Twoja noga może być trochę spuchnięta. Odpowiednio dobrane buty, powinny być dla Ciebie komfortowe również wieczorem.

3. Dobierz odpowiedni rozmiar. Nie oczekuj, że buty “rozejdą się” z czasem. Pamiętaj również, że stopy mogą zmieniać swój rozmiar. Dodatkowo, każdy but może mieć inną numerację. W odpowiednio dobranej parze butów powinnaś czuć “zapas” 8-10 mm w palcach. Buty nie powinny ześlizgiwać się z pięty podczas chodzenia.

4. Zbadaj swoje stopy. Twoja stopa może być neutralna, supinująca lub pronująca. Odpowiednie dobranie butów do rodzaju Twoich stóp jest bardzo ważne.

Rodzaj stopy można sprawdzić domowym sposobem. Wystarczy mokry odcisk Twojej stopy na ręczniku. Sprawdź również, w którym miejscu wytarły się zewnętrzne podeszwy w Twoich starych butach.

rodzaje stóprodzaje butów

5. Nie kieruj się promocyjną ceną i ładnym wyglądem. Niestety, dobra para butów kosztuje. Niech cena nie będzie Twoim jedynym wyznacznikiem. Zgadzam się również z tym, że buty powinny być ładne. Nie kupuj ich jednak wtedy, gdy ładny wygląd jest dla Ciebie jedynym powodem, dla którego wybierasz właśnie tą konkretną parę.

6. Buty dla konkretnej płci. Kobiety mają inną budowę niż mężczyźni. Ma to również ogromne znaczenie przy doborze butów. Nigdy nie biegaj w butach, które nie są przeznaczone dla Twoje płci.

7. Pamiętaj o częstej wymianie swoich butów. Przykładowo, buty do biegania wymieniaj co każde 500 – 800 przebiegniętych kilometrów. Obserwuj swoje buty – jeśli tracą przyczepność czy stabilizację, również należy pomyśleć o zakupie nowej pary.

Mimo, iż wybór butów treningowych jest teraz nie lada wyzwaniem, ich producenci ułatwiają nam zakupy, jak tylko mogą. Już przy nazwie butów możesz dowiedzieć się do czego są przeznaczone i co je charakteryzuje. Dodatkowo, coraz częściej pojawiają się sklepy, w których specjalnie przeszkolony personel zbada nasze stopy i pomoże dobrać odpowiednią parę.

Buty możesz również kupić przez internet. Pamiętaj jednak, aby wcześniej przymierzyć parę w sklepie. Miej pewność, że sklep internetowy uwzględnia zwroty lub zamiany. Do takich sklepów należy przykładowo zalando.pl, gdzie znajdziesz szeroki wybór butów treningowych. W bardzo prosty sposób możesz wybrać parę odpowiednią dla siebie i uprawianej przez Ciebie aktywności.

Mam nadzieję, że udało mi się pomóc Ci w dokonaniu odpowiedniego wyboru. Liczę też na to, że zdołałam przekonać Cię, jak ważne jest posiadanie odpowiedniej pary butów. Jest to inwestycja, która zdecydowanie się opłaca.