Kompletny trening brzucha – co należy wiedzieć?

0

Wiele osób, które marzą o szczupłym i umięśnionym brzuchu zaczyna robić brzuszki. Wydaje im się, że im więcej – tym lepiej. Kiedy efekty nie przychodzą, pojawia się frustracja. Gdzie popełniamy błąd? Jak powinien wyglądać trening brzucha, który przynosi najlepsze rezultaty?

Same brzuszki nie pomogą

Część osób, które starają się o szczupły brzuch z ładnie zarysowanymi mięśniami zaczyna wykonywać brzuszki. Wydaje się nam, że jest to dobry sposób na spalenie tłuszczu w okolicy talii, a także zaznaczenie mięśni. Niestety choć może brzmieć to logicznie, nie tak to działa. Zwłaszcza kiedy rezygnujemy z rozgrzewki i innych ćwiczeń, nie mamy szans na pozbycie się tłuszczu z brzucha.

Warto zdawać sobie sprawę, że jeśli nasz brzuch jest pokryty grubą warstwą tłuszczu, nie pozbędziemy się jej inaczej niż przez stosowanie racjonalnej diety.

Wykonywanie brzuszków nie wydaje się jedynym możliwym sposobem na uzyskanie smukłego brzucha. Niektórzy uważają nawet, że są one zbędne i wykluczają je ze swojego planu treningowego.

Duża część trenujących nie uwzględnia oddzielnych treningów na mięśnie brzucha. Są oni zdania, że płaski brzuch można osiągnąć jedynie dzięki stosowaniu diety i ćwiczeń angażujących mięśnie całego ciała (zwłaszcza nóg).

Bardzo często popełnianym błędem jest również wykonywanie dużej ilości powtórzeń danego ćwiczenia i ćwiczenie codziennie. Jest to nieporozumienie, gdyż nasz organizm nie ma czasu na odpoczynek (który jest niezbędny do regeneracji mięśni). Co więcej wykonywanie nadmiernej ilości powtórzeń danego ćwiczenia jest prostym przepisem na kontuzję. Częste treningi nie tylko nie pomogą nam osiągnąć zamierzonych rezultatów, ale również przyczynią się do zmęczenia i przeciążenia naszego organizmu.

Jak ćwiczyć, żeby osiągnąć płaski brzuch

Pierwszą rzeczą, o której musimy pamiętać przed rozpoczęciem treningów jest fakt, że nie osiągniemy oczekiwanych rezultatów bez diety. Jeżeli mamy na brzuchu duże ilości tkanki tłuszczowej – dieta redukcyjna jest nam niezbędna.

Ćwiczenia, które rzeczywiście mogą przyczynić się do wzmocnienia mięśni brzucha to wiosłowanie, robienie przysiadów, martwy ciąg (czyli ćwiczenie polegające na podnoszeniu ciężaru z podłoża), wyciskanie stojąc.

Ewa Chodakowska zaleca utrzymywanie mięśni brzucha w napięciu przez cały czas trwania treningu. Trenerka odradza stosowanie tradycyjnych brzuszków, które jej zdaniem poważnie obciążają kręgosłup, a co więcej wcale nie pomagają w osiągnięciu płaskiego brzucha. Dodatkowo podkreśla, że przed rozpoczęciem wykonywania ćwiczeń na brzuch nasze ciało musi być dobrze rozgrzane.

Ćwiczenia, które zdaniem Chodakowskiej mogą być pomocne to:

Unoszenie bioder na placach. Należy położyć się na plecach, a jedną nogę przełożyć przez drugą. Następnie delikatnie (nie więcej niż o cztery centymetry) unosimy nogę, która znajduje się pod spodem. Podobnie postępujemy z drugą nogą. Ćwiczenie to jest szczególnie pomocne, kiedy zależy nam na wzmocnieniu dolnych mięśni brzucha.

Warto wypróbować również zmodyfikowane brzuszki Ewy Chodakowskiej. Kładziemy się na brzuchu, nogi uginamy w kolanach i podnosimy je do góry. Podnosimy górny odcinek kręgosłupa, a z każdym kolejnym ruchem prostujemy raz prawą, raz lewą nogę.

Dobrze sprawdza się także unoszenie bioder bokiem. Żeby wykonać to ćwiczenie należy położyć się na boku, wyprostować ramię i oprzeć się na łokciu. Dolną nogę układamy z tyłu, a tą, która znajduje się na górze – z przodu. Pozostając w tej pozycji staramy się podźwignąć biodra do góry. Wykonywanie tego ćwiczenia jest polecane osobom mającym problemy z tak zwanymi boczkami.

Innym ćwiczeniem, które pomoże nam we wzmocnieniu mięśni brzucha jest spiderman. Żeby go wykonać należy ustawić ciało w pozycji jak do pompek. Nasze ręce muszą być wyprostowane, dłonie oparte o podłoże i zwrócone ku sobie. Napinamy ciało i mięśnie brzucha. Jedną nogę ciągniemy po zewnętrznej stronie uginając ją w kolanie.

3.5/10 - (3 votes)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here