Jeśli postanowiłaś biegać tej wiosny, koniecznie przeczytaj wskazówki, jakie dla Ciebie zebrałam.

bieganie1. Zainwestuj w buty. Buty do biegania to podstawa.  Odpowiednio dobrane, pomogą uniknąć kontuzji oraz sprawią, że bieganie będzie bardziej komfortowe. Skonsultuj swój zakup ze specjalistą. W dobrych sklepach powinien on dobrać odpowiednią parę do stóp oraz rodzaju biegania. Uwierz – nie warto tutaj oszczędzać. To zdecydowanie podstawa. Warto również, kupić oddychającą i szybkoschnącą odzież.

2. Zawsze zaczynaj bieganie od rozgrzewki, w szczególności jeśli biegasz intensywnie. W tym wypadku, zadbaj również o rozciąganie dynamiczne. Jeśli zaplanowałaś lekki bieg, niech Twoją rozgrzewką będzie szybki marsz. Trening zawsze  zakończ rozciąganiem statycznym.

3. Wprowadź w swój plan treningowy, trening siłowy. Wiele osób o tym zapomina. Silne nogi to podstawa podczas biegania. W szczególności powinnaś wzmacniać przednią i tylną część ud oraz pośladki. Nie tylko pozwoli Ci to uniknąć kontuzji, ale również poprawi Twoją ekonomię biegu. Dodatkowo, wzmacniaj korpus i ramiona.

4.Zacznij powoli, w szczególności jeśli jesteś osobą początkującą. Systematycznie dodawaj dystans (zaleca się 10% każdego tygodnia). Możesz również zacząć od biegu  przeplatającego się z chodem. Początkowo bieg może być dla Ciebie wielkim wysiłkiem, z czasem powinnaś jednak wydłużać swoje dystanse.

5. Jak oddychać? Postaraj się zrobić wdech nosem, wydech ustami. Oddychaj regularnie (unikniesz dzięki temu kolki). Znajdź swój rytm. Często zaleca się robić 1 wdech na 2 kroki oraz 1 wydech na kolejne 2.

6. Zadbaj o prawidłową technikę. Bieganie mamy w naturze, jest jednak kilka rzeczy, na które powinnaś zwrócić uwagę. Podczas biegania, nie pochylaj się do przodu. Trzymaj plecy proste, ramiona rozluźnione. Ręce zgięte w łokciach. Patrz przed siebie.

7.Słuchaj swojego ciała. Nie lekceważ sygnałów jakie wysyła Ci Twój organizm. Jeśli czujesz ból, jest Ci niedobrze, czy masz zawroty głowy, zdecydowanie przerwij swój bieg.

8. Pij dużo wody. Jeśli biegasz długo (ponad godzinę) o odpowiednie nawodnienie właściwie musisz zadbać nawet dzień wcześniej. Dodatkowo, zaleca się wypicie 0,5 litra wody, 2 godziny przed biegiem. Możesz również wypić szklankę wody zaraz przed startem. Podczas biegu, ok. 200 ml co każde 20 minut. Po treningu wypij kolejne 0,5 litra i uzupełniaj regularnie wodę jeszcze kilka godzin po zakończeniu sesji.

9. Jak poprawić swoje wyniki? Dodaj do “regularnego” biegania interwały. Jest to podstawa do poprawy wydolności organizmu. Możesz do planu wprowadzić również bieg pod górkę. Poprawisz dzięki temu siłę i eksplozywność swoich nóg.

10. Znajdź swój ulubiony trening. Wolisz biegać krócej, a intensywniej? A może wolisz długie, wolniejsze dystanse? Bieżnia czy trening na świeżym powietrzu? Bądź pewna, że to co robisz sprawia Ci przyjemność. Tylko w takim wypadku, nie poddasz się po pierwszych paru treningach.

Wyznacz sobie cel i postaraj się do niego dążyć. Nie musisz być najlepszym biegaczem. Nie porównuj się do nikogo. Niech bieganie będzie czymś co robisz dla siebie. Wyciągnij z tego jak najwięcej radości.

Patrzę na zdjęcie powyżej i myślę sobie- ile bym dała żeby pobiegać na plaży! Chociaż moje widoki z dzisiejszego biegania również były zachęcające…

SANYO DIGITAL CAMERA