Jeśli chcesz spalić tkankę tłuszczową, zapewne wiesz, że trening cardio bardzo Ci  w tym pomoże. Powoli udaje mi się Was przekonać, że warto postawić na intensywność i zamiast standardowych aerobów, lepiej wykonywać trening interwałowy. I tutaj zła wiadomość… Tak jak w każdym planie treningowych, aby osiągnąć rezultaty, nie możesz wykonywać cały czas tych samych ćwiczeń.

Nie chcesz chyba osiągnąć tak zwanego plateau i dojść do momentu, w którym Twoje rezultaty staną w miejscu, a w  najgorszym wypadku zaczniesz się cofać???

trening cardio

Aby tego uniknąć, skup się na urozmaiceniu również swojego treningu cardio. Przygotowałam dla Ciebie 5 sposobów, aby łatwiej Ci było zmieniać swoją rutynę, podkręcić spalanie i jeszcze szybciej osiągnąć swoje cele.

1. Zmieniaj interwał. Wiem, że tutaj bardzo łatwo można przywiązać się do jednego interwału. Postaraj się zmieniać rutynę i “atakować” swoje ciało z różnych stron. Dodawaj szybkość, obciążenie, zmieniaj czas przerw czy całego treningu. Przykłady treningów interwałowych znajdziesz w artykule Trenuj mniej, spalaj więcej – przykłady treningu interwałowego.

2. Wykonuj superserie. Wykonując trening siłowy, łącz ćwiczenia  w tak zwane superserie. Przykładowo, bez żadnych przerw wykonaj minimum 2 ćwiczenia. Możesz wykonać również 10 ćwiczeń pod rząd. W ten sposób, Twój trening siłowy zmieni się w godzinny trening cardio.

3. Wypróbuj zajęcia grupowe. Świetnym urozmaiceniem treningu cardio są zajęcia grupowe. Jestem największym zwolennikiem zajęć na rowerkach. Nie ma lepszego treningu, jak godzina intensywnego interwału. Alternatywą są zajęcia na stepie czy wszelkie formy sztuk walki.

4.  Często zmieniaj maszyny. Nie przywiązuj się jedynie do bieżni. Ten sam trening, z taką samą intensywnością, możesz wykonać na orbitreku czy rowerku. Często rób trening na świeżym powietrzu. Zmieniaj trasy. Warto również bieganie zastąpić pływaniem.

5. Wypróbuj ćwiczenia cardio bez użycia sprzętu. Aby wykonać cardio, nie potrzebujesz do tego sprzętu. Ćwiczeniami cardio są również pajace, skoki na skakance czy inne skoki, wyskoki. Możesz zebrać kilka ulubionych i wykonać je po treningu siłowym (przykładowo 3 serie) lub wymieszać je z ćwiczeniami siłowymi.

Pamiętaj – najlepsze rezultaty osiągasz wtedy, kiedy Twój trening jest zróżnicowany. Jeśli przyzwyczaisz swoje ciało do pewnych ruchów, Twoje efekty nie będą widoczne.  Dodatkowo, jeśli nie będziesz zmieniać rutyny treningowej, szybciej się tym znudzisz i nie będzie sprawiać Ci to przyjemności. W najgorszym wypadku doprowadzi to do przetrenowania.