Krotki wpis o tak zwanej pomarańczowej skórce, prędzej czy  później musiał pojawić się na stronie. Czy wiesz, że 80 % kobiet ma problem z cellulitem? Jak z tym walczyć? Złotych środków nie ma, ale są sposoby, które w dużej części wspomogą Twoją walkę.

Zacznijmy od tego jak powstaje cellulit

Przyczyn jest wiele. Zła dieta, brak ruchu, zbyt obcisłe spodnie, wysokie obcasy. Niestety, istnieją i takie przyczyny, na które nie mamy większego wpływu, w tym uwarunkowania genetyczne. Pamiętaj – cellulit nie jest problemem jedynie osób otyłych…Pomarańczowa skórka często pojawia się przy zaburzeniach krążenia krwi. Ogromne znaczenie ma również gospodarka hormonalna i prawidłowe funkcjonowanie układu limfatycznego. Przy zaburzonej jego pracy, następuje odkładanie się zbędnych produktów przemiany materii w tkance tłuszczowej. Niekorzystnie wpływa to na funkcjonowanie komórek tłuszczu. Zaczynają one powiększać swoje rozmiary, tworząc na skórze nierówności. Cellulit w szczególności pojawia się na udach i pośladkach. Niekiedy powstaje na brzuchu, piersiach, a nawet ramionach. Jego widoczność zależy od stopnia jego zaawansowania. Od tego zależy również to jakie działania powinniśmy podjąć i jakie będą one miały rezultaty.

Przejdźmy do konkretów. Niestety, zacznę od złej wiadomości – nie zawsze cellulit możemy całkowicie zlikwidować, w szczególności w zaawansowanej jego fazie (bardzo widoczne,wyczuwalne i bolesne fałdy). Tutaj często potrzebne są zabiegi kosmetyczne lub konsultacja z lekarzem. Tego tematu nie będę poruszać. Wciąż jednak możemy walczyć z problemem, w szczególności jeśli pomarańczowa skórka jest mało widoczna lub widoczna jedynie przy uciśnięciu, napięciu czy siadaniu. Warto również podjąć działania profilaktyczne.

Masaż. Regularne masowanie ciała, przykładowo pod prysznicem, w znacznym stopniu poprawi pracę układu krążenia i limfatycznego, co oczywiście sprzyja zniwelowaniu pomarańczowej skórki. Tutaj również zaleca się różnego rodzaju olejki, które zwiększają skuteczność masażu. Tutaj liczę na Twoją pomoc – znasz jakieś sprawdzone produkty? Koniecznie podziel się nimi w komentarzu!

Dieta. Zdrowa i zbilansowana dieta może zdziałać cuda. Wyklucz lub ogranicz w swoich codziennych posiłkach sól. W dużym stopniu przyczynia się ona do zaburzenia pracy układu limfatycznego oraz powoduje odkładanie się wody w organizmie. Zrezygnuj z tłustych potraw, w szczególności tłuszczu zwierzęcego, cukru i produktów z białej mąki.  Zadbaj, aby Twoje codzienne posiłki były bogate w warzywa, owoce, ryby i chude mięso. Unikaj smażenia, w szczególności na głębokim tłuszczu. Przyprawiaj swoje potrawy jak największą ilością ziół. Przyspieszą one przemianę materii. Pij minimum 2,5 litra wody dzienne oraz pij herbaty ziołowe, w tym zieloną. Dzięki nim, nie tylko szybciej pozbędziesz się zasobów tłuszczu, ale i oczyścisz swój organizm z toksyn. Unikaj kawy, alkoholu i nikotyny. W dużym stopniu przyczyniają się one do powstawania pomarańczowej skórki.

Aktywność fizyczna. Regularna aktywność fizyczna to często połowa sukcesu. Już sam spacer może przynieść świetne rezultaty. Wykonuj również ćwiczenia wzmacniające nogi i pośladki. Kilka propozycji znajdziesz poniżej:

ćwiczenia na cellulitćwiczenia na cellulitćwiczenia na cellulitćwiczenia na cellulitćwiczenia na cellulit