Nordic walking – czym jest, jak się przygotować, technika, korzyści, jak uniknąć błędów, jakie kuje kupić

0

Nordic walking to rodzaj aktywności fizycznej, którą mogą uprawiać wszyscy, niezależnie od stanu zdrowia i kondycji. Chodzenie z kijkami może dostarczyć nam wielu korzyści, jednak konieczne jest nauczenie się prawidłowej techniki. Dlaczego warto zdecydować się na nordic walking? Jak przygotować się do uprawiania tego sportu? Jak wykonywać go poprawnie?

Czym jest nordic walking?

Nordic walking to nic innego jak maszerowanie ze specjalnymi kijkami. Sport ten wymyślono w latach dwudziestych dwudziestego wieku. Początkowo nie był on odrębną aktywnością, a po prostu całorocznym treningiem dla narciarzy biegowych. Popularność nordic walking wzrosła po 1997 roku, w związku z publikacjami Marko Kantaneva, który po raz pierwszy go opisał. Nordic walking angażuje więcej mięśni niż tradycyjny marsz. Podczas jego uprawiania aktywnych jest aż dziewięćdziesiąt procent wszystkich mięśni naszego ciała. Sport ten poprawia kondycję, a jednocześnie odciąża stawy. Można uprawiać go na różnych poziomach – zdrowotnym, fitness, a także sportowym. Żeby czerpać pełnię korzyści z nordic walking konieczna jest prawidłowa technika, a także odpowiedni sprzęt.

Jakie korzyści daje uprawianie nordic walking?

Nordic walking przez niektórych nie jest traktowany na równi z innymi dyscyplinami sportu. A niesłusznie, gdyż jego uprawianie wymaga niejednokrotnie wiele wysiłku. Przy zachowaniu prawidłowej techniki sport ten:

  • poprawia siłę i wytrzymałość ramion,
  • poprawia kondycję kończyn dolnych,
  • odciąża stawy,
  • odciąża dolny odcinek kręgosłupa,
  • pozwala na spalenie wielu kalorii (nordic walking pozwala spalić nawet i czterdzieści procent więcej kalorii niż zwykły marsz).

Regularne uprawianie nordic walking ma bardzo pozytywny wpływ na działanie układu krążenia i oddechowego.

Wielkim atutem nordic walking jest fakt, że może uprawiać go niemal każdy. Z jego dobrodziejstw korzystają osoby w każdym wieku, o różnej kondycji, cierpiące na rozmaite schorzenia. Jest to znakomita aktywność fizyczna dla osób otyłych – wykorzystanie kijków zmniejsza nacisk na stawy, co redukuje ryzyko kontuzji.

Równocześnie nordic walking można uprawiać wszędzie:

  • w lesie,
  • nad morzem,
  • w mieście,
  • w górach.

Jest on odpowiedni na każde warunki pogodowe – kijki zwiększają naszą stabilność, dlatego możemy kontynuować marsze pomimo deszczów czy mrozów.

Nordic walking – sportowo i rekreacyjnie

Korzyści z nordic walking odczują osoby o doskonałej, ale też bardzo słabej kondycji. Jest on bowiem aktywnością, którą można uprawiać na wielu poziomach:

  • zdrowotnym,
  • fitness,
  • i sportowym.

Poziom zdrowotny dedykowany jest osobom o najsłabszej kondycji. Będzie on odpowiedni dla ludzi:

  • otyłych,
  • starszych,
  • po przebytych kontuzjach,
  • z chorobami serca.

W tym wypadku będzie on znakomitą formą rehabilitacji. Spokojny spacer z kijkami pozwala na utrzymanie stabilnej postawy ciała. Użycie kijków sprawia, że odciążone zostają stawy – będą one dźwigać nawet około pięciu kilogramów mniej. Nordic walking nie obciąża nadmiernie organizmu, a jednocześnie bardzo dobrze dotlenia i poprawia samopoczucie. Na poziomie zdrowotnym nie ma znaczenia długość treningów – chodzimy tyle ile jesteśmy w stanie. Z czasem, kiedy kondycja zacznie się poprawiać, możemy przedłużyć marsze.

Poziom fitness dedykowany jest osobom o lepszej kondycji. Mogą one ćwiczyć częściej i bardziej intensywnie. Jeżeli zależy nam na zwiększeniu wydolności organizmu i utracie zbędnych kilogramów, najlepiej jest uprawiać nordic walking trzy razy w tygodniu (pamiętamy o zachowaniu przynajmniej jednodniowej przerwy, podczas której organizm będzie mógł się zregenerować) po około półtorej godziny.

Poziom sportowy jak sama nazwa wskazuje dedykowany jest sportowcom i osobom o bardzo dobrej kondycji. Skorzystają z niego osoby uprawiające różne sporty, gdyż angażuje on dziewięćdziesiąt procent mięśni. Częstotliwość i długość treningów pozostaje taka sama jak na poziomie fitness, jednak można wprowadzić pewne utrudnienia. Sportowcy praktykują:

  • trucht z kijami,
  • biegi z kijami,
  • a także skoki.

Niektórzy decydują się na uprawianie nordic walking na rolkach.

Nordic walking na odchudzanie

waga, centymetrNordic walking to aktywność idealna dla osób, które chcą schudnąć. W przypadku chęci zgubienia nadprogramowych kilogramów wybieramy poziom zdrowotny lub fitness (w zależności od naszej kondycji). Godzina nordic walking pozwala spalić około czterystu kalorii.

Sport ten wymaga zaangażowania większości mięśni:

  • tricepsy,
  • bicepsy,
  • mięśnie klatki piersiowej,
  • mięśnie nóg,
  • mięśnie brzucha,
  • i mięśnie ramion.

Z tego względu nordic walking ładnie ukształtować i ujędrnić całe ciało.

Co więcej sport ten można uprawiać wszędzie, w niemal każdych warunkach pogodowych. Z tego względu trudniej będzie o wymyślenie wymówki, żeby pozostać w domu.

Prawidłowa technika to podstawa

Kiedy patrzymy na osoby uprawiające nordic walking, trudno jest oprzeć się wrażeniu, że jest to dyscyplina bardzo prosta. To po części prawda, jednak nie będziemy czerpać z niej pełni korzyści, jeżeli nie nauczymy się prawidłowej techniki. Osoby, które zaczynają dopiero swoją przygodę z nordic walking powinny skorzystać z pomocy trenera. W ten sposób najłatwiej o wyeliminowanie potencjalnych błędów.

Trening nordic walking zawsze rozpoczynamy rozgrzewką.

Dużą uwagę przywiązujemy do stawiania kroków. Rozpoczynamy od pięty, poprzez śródstopie, aż to palców. Odbijamy się na palcach. Kroki muszą być nieco dłuższe niż przy normalnym chodzeniu. Kiedy stawiamy lewą piętę, prawy kij powinien w tym momencie dotykać podłoża (i odwrotnie). Niezmiernie ważne jest też w jaki sposób ustawiamy kije. Powinny być one skierowane ukosem do tyłu. Przy ruchu ręką do przodu pamiętamy, że nie może ona przekraczać linii bioder.

Nauka techniki jest bardzo ważna i zazwyczaj zajmuje trochę czasu. Z tego względu na początku warto jest spróbować chodzenia bez kijków. W ten sposób będzie nam łatwiej zsynchronizować pracę rąk i nóg. Jeżeli mamy z tym problem – nie bójmy się prosić o pomoc. Nieprawidłowa technika może nam bardzo zaszkodzić.

Nordic walking – jakie błędy popełniamy najczęściej?

Przykładem nieprawidłowej techniki przy chodzeniu z kijkami jest na przykład:

  • stawianie zbyt małych kroków (pamiętajmy, że muszą być one dłuższe niż w przypadku naszego normalnego chodu).
  • Bardzo często powtarzającym się błędem jest także wystawianie do przodu nogi i ręki po tej samej stronie ciała (powinien być to ruch naprzemienny).
  • Niektórzy wbijają kij trzonkiem do przodu – jest to błąd. Prawidłowo powinno się wbijać kij trzonkiem ukośnie do tyłu.
  • Innym błędem jest wbijanie kija zbyt daleko do boku – unikajmy tego, prawidłowa technika zakłada, że łokcie cały czas znajdują się blisko ciała.
  • Poważnym błędem przy nordic walking, tak jak przy innych sportach jest brak rozgrzewki. Osoby, które zapominają o rozgrzewce są znacznie bardziej narażone na kontuzje.

Jakie kije do nordic walking kupić?

Żeby trenować nordic walking powinniśmy zaopatrzyć się w odpowiednie kije. Te profesjonalne składają się z:

  • rękojeści z rękawiczką,
  • kijka właściwego,
  • a także grota z talerzykiem.

Rękojeść może być wykonana z korka lub z gumy. Powinno się unikać tych, które posiadają wgłębienia na palce. Bardzo ważną jej częścią jest rękawiczka. Powinna być ona idealne dopasowana do naszej prawej i lewej dłoni. Nie może być zbyt mała, a tym bardziej za duża.

W sklepach znajdziemy kije jedno i dwuczęściowe. W tym wypadku wybór zależy od tego czy kupujemy kije dla siebie, czy też będzie z nich korzystało więcej osób.

Jeżeli będą one tylko dla nas, zdecydowanie jest wybrać model jednoczęściowy. Odpowiedni kij powinien stanowić około 68% naszego wzrostu.

W sytuacji, kiedy kije będą wykorzystywane przez więcej niż jedną osobę, bardzo ważna jest regulowana długość, która pozwoli dostosować je do wzrostu konkretnego użytkownika.

Jeżeli chodzi o materiały, z których zbudowane są kije – możemy zdecydować się na aluminium lub na przykład włókno węglowe czy szklane.

  • Zaletą kijów aluminiowych jest mała podatność na złamania, są one natomiast dość ciężkie.
  • Z kolei kije z włókna węglowego lub szklanego są lżejsze, choć częściej się łamią.

Groty mogą być trójkątne lub okrągłe. Są one zakończone talerzykami, których zadaniem jest zapobieganie zapadaniu się kijków w ziemi. Trudno jednoznacznie wskazać, które groty są lepsze. Warto natomiast pamiętać, że w przypadku gdy zamierzamy trenować nordic walking na asfalcie, musimy zaopatrzyć się w gumowe nakładki na groty.

Profesjonalne kije do nordic walking można kupić już za około 120 złotych. Na początku naszej przygody z tym sportem warto skorzystać z wypożyczalni. Jeżeli stwierdzimy, że nie jest to sport dla nas, nie będziemy mieć problemów z kijami. Dzięki wypożyczalni będziemy mieć również możliwość wypróbowania różnych modeli.

Nordic walking – jak się ubrać?

W przypadku sportu takiego jak nordic walking bardzo ważny jest odpowiedni strój. Będzie on jednak ściśle zależny od warunków, w których przyjdzie nam trenować. Bardzo ważne jest odpowiednie sportowe obuwie. Dobrze kiedy jego podeszwy dostosowane są do podłoża, po którym zamierzamy się poruszać.

Wybierając strój do treningów, pamiętajmy, że powinien być on uszyty z materiałów odprowadzających wilgoć. Choć nordic walking z pozoru wydaje się aktywnością mało wymagającą, można się przy nim bardzo spocić.

Jeżeli trenujemy podczas chłodnych dni, nie zapominajmy o odpowiedniej kurtce. Powinna ona chronić nas przed chłodem, deszczem i wiatrem, a jednocześnie nie krępować naszych ruchów.

Jeśli nasze dłonie są szczególnie wrażliwe na otarcia, zainwestujmy w dodatkowe rękawiczki. Będą one potrzebne także podczas mrozów.

Osoby trenujące nordic walking nie powinny nadmiernie się obciążać, jednak zazwyczaj są nam niezbędne takie rzeczy jak:

  • woda,
  • telefon komórkowy,
  • ewentualnie klucze.

Do ich przenoszenia (zwłaszcza latem) najlepiej sprawdzi się pas biodrowy z kieszeniami. Kiedy trenujemy w pełnym słońcu, przydadzą się nam okulary przeciwsłoneczne.

Podczas chodzenia z kijami powinniśmy być widoczni dla przejeżdżających samochodów. Z tego względu dobrze byłoby, gdyby nasz strój był w odblaskowych kolorach. Możemy ewentualnie zadbać o dodatkowe odblaskowe elementy.

 

4.9/10 - (6 votes)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here